Youngkin Wins Virginia Governorship, Republicans Lead in Lt. Governor and Attorney General Races

0
464
Staff Report — 

Businessman Glenn Youngkin was elected as Virginia’s next governor in his first run for public office. Republican candidates lead in tight races for lieutenant governor and attorney general.

Incumbent Del. Rob Bloxom will return to Richmond to represent District 100 in the Virginia House of Delegates, garnering 57% of the vote to challenger Finale Norton’s 43%.

Unofficial results follow from the Virginia Department of Elections for those offices and a number of local races as of Wednesday morning, 5:30 a.m.

Statewide Results

Governor
Glenn Youngkin (R) 1,663,736 (50.68%)
Terry McAuliffe (D) 1,593,637 (48.55%)
Princess Blanding (Liberation) 22,624 (0.69)
Write-In 2,625 (0.08)

Lt. Governor
Winsome Sears (R) 1,659,919 (50,82%)
Hala Ayala (D) 1,602,975 (49.08%)
Write-In 3,409 (0.10%)

Attorney General
Jason Miyares (R) 1,649,013 (50.49%)
Mark Herring (D, incumbent) 1,614,622 (49.43%)
Write-In 2,656 (0.08%)

House of Delegates
Rob Bloxom (R, incumbent)  14,576 (57.05%)
Finale Norton (D)  10,940 (42.82%)
Write-In 32 (0.13%)

Local Results – Accomack

Parksley Town Council
(filling unexpired terms of Dana Bundick and John Carter Parks, who retired in January)
Ethan Francis Matthews  109 (39.78%)
Janice Benton Welch  159 (58.03%)
Write-In 6 (2.19%)

Parksley Town Council
Carol E Matthews – 108 (40.45%)
Mark S. Layne – 95 (35.58%)
Brad D. York – 43 (16.10%)
Thomas J. LiPuma – 13 (4.87%)
Write-In 8 (3%)

Chincoteague Town Council
(special election)
K. J. Savage 1,288 (86.10%)
Write-In 208 (13.90%)

Local Results – Northampton

Board of Supervisors –
District 1
John R. Coker 762 (55.74%)
Robert W. Stubbs 603 (44.11%)
Write-In 2 (0.15%)

District 2
Ernest L. Smith Jr. 531 (65.23%)
David Fauber 280 (34.40%)
Write-In 3 (0.37%)

District 3
Oliver Bennett 586 (94.98%)
Write-In 31 (5.02%)

School Board – At Large
Jill Biere – 3,679 (98.08%)
Write-In – 72 (1.92%)

School Board – District 1
Liz Jones 1,135 (99.56%)
Write-In 5 (0.44%)

School Board – District 2
Helene B. Doughty 660 (98.21%)
Write-In 12 (1.79%)

School Board District 3
No candidates on the ballot. Winner will be chosen from the write-in votes.
Write-In 176 (100%)

Cape Charles Town Council – Special Election
Ellen M. O’Brien 391 (63.17%)
Herbert A. “Herb” Thom Jr. 224 (36.19%)
Write-In 4 (0.65%)

Cheriton Town Council – Special Election
Jason Bryan Sparrow 172 (96.63%)
Write-In 6 (3.37%)

Previous articleEastville Town Council Hears Two Sides on Police Issues
Next articleNorthampton School Board OKs Extra Planning Time for Teachers